Madeleine Pyk – en samling F769
542
505598

Anshelm Schultzberg

(Sverige, 1862-1945)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Anshelm Schultzberg
(Sverige, 1862-1945)

Fransk lantbruksscen, Etaples

Signerad Schultzberg och daterad "tiden i Etaples". Utförd omkring 1890. Duk 49 x 71 cm.

Tilläggslista

Katalognumret är med största sannolikhet en förstudie till den monumentala målning (ca 165 x 234 cm) av Schultzberg vilken ställdes ut på World's Columbian Exposition i Chicago, U.S.A., 1893. / The lot is probably a preparatory study for the monumental painting (ca 165 x 234 cm) by Schultzberg which was exhibited at the World's Columbian Exposition in Chicago, U.S.A., 1893.

Formgivare

Anshelm Schultzberg var en svensk bildkonstnär född i Falun. Han studerade vid Tekniska skolan, vid Konstakademien i Stockholm och på resor till Frankrike, Italien, Holland och Belgien. Redan innan studierna vid Konstakademin i Stockholm kopierade han på Nationalmuseum landskapsmålningar av düsseldorfare och fick på så sätt intresse för den motivkrets, landskapet, som skulle komma att prägla hela hans konstnärskap. Schultzberg kan ses som representant för realistisk landskapskonst och den nationalromantik som var på modet mot slutet av 1800-talet. Han är främst känd för sina svenska landskap, ofta i vinterskrud, med solglimtar som tittar fram.