450
527016

ETUIER, 4 stycken, silver och brons. Japan, 1900-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 707 EUR
546 - 729 USD
Klubbat pris

Rund puderdosa invändigt med spegel och puff. Diameter 6,5 cm. Cigarettskrin med dekor av man och barn vid stormigt hav med Fujiberget i bakgrunden. Längd 10,8 cm. Cigarettskrin av konvex form, klädd i emalj med blomsterdekor. Längd 12,7 cm. Cigarettskrin med dekor av flodlandskap med pagoder, Fujiberget i fjärran. Längd 15,9 cm. Total vikt 717 g.

Obetydligt slitage.