Gul botten med blommande polykroma grenar samt medaljong och hörnornament med femkloiga drakar. Bred gul huvudbård med pioner och buddhistiska symboler. En kortsida med inskription: Taihedian beiyong (=Att användas i Taihe-palatset). Lugg av silke.
Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, trampveck. En lång- och en kortsida med smärre skador.
Chemical engineer Nils Johan and Marianne Sundstedt who lived in Manchoukuo Mukden, (Manchuria), China, in 1939-1941, where Nils Johan Sundstedt founded a paper factory facility.