Delvis glaserad i senapsgul och grönt. I form av väktare med korslagda armar. Höjd 91,8 cm.
Huvudet löst, gammal lagning. Lagningar. Nagg.
Oxford Thermoluminescence Analysis Report, Sample no C113m46, signed by Doreen Stoneham, 17 December 2013, accompanies the lot.