Figuringrupp i form av Bacchus sittande på tunna klädd i lejonhud och krans kring huvudet som höjer en bägare, omgiven av ett följe. Märkt med korslagda svärd, inristat nr 2202, stansat nr 143. Höjd 27,3 cm.
Smärre nagg, lagningar.