Benvit botten med stora polykroma mytologiska figurscener, blommande träd, djur, nisch med persiska Shah emblemet. Bred blåmelerad bård med påfåglar och blommande träd.
Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, ställvis påmålad. Sidorna med trampveck och smärre skador.
Ur hovjägmästare G.A. Hagemanns samling, Bjersjöholms slott.