Röd botten med polykromt mönster av två stora lejonhannar, stiliserade blommor och hörnornament. Blå huvudbård med trappstegsmönster och stiliserade blommor.
Jämnt slitage, något smutsig, smärre fläckar, skador och fällningar. En kortsida med smärre skador.