Terrakottafärgad botten med stort polykromt stiliserat drakliknande arabeskmönster, palmetter och blommor samt liten medaljong. Bred mörkblå huvudbård med stora palmett-, arabesk-, blom- och granatäppelrankor.
Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar, lagningar. Baksidan med smärre malskador och spår av klister, senare kortsidor.