SPEGEL OCH KONSOLBORD, tillskrivna Petter Gustaf Bylander (verksam i Göteborg 1802-1859). Empire.
Förgylld, bronserad och marmorerad. Skiva av vit marmor. Rik dekor av fjällsnitt, tassfötter, lyra och åskvigg. Bordets längd 97, bredd 51, höjd 91 cm. Spegelns höjd 197, bredd 98 cm. Total höjd 288 cm.
Skador.
×
Logga in
Kunde inte logga in