Fanerat i pyramidmahogny. Lyrformad fot. Tre lådor. Beslag av förgylld mässing. Etikettmärkt "Johan Öman, Snickare och Schatullmakare i Stockholm, Huset No 5, i hörnet af Regeringsgatan och Enkhus gränd". Längd 72, bredd 40, höjd 74,5 cm. Nyckel och schackpjäser medföljer.