BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk.
Fanerad med björk, jakaranda, rosenträ och björkrot. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Inläggningar av musiktrofé och pärlband. Längd 77, bredd 43,5, höjd 84 cm. Nyckel medföljer.
Senare skiva.
×
Logga in
Kunde inte logga in