Fanerad med fruktträ, jakaranda och lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Märkt på byråns ovansida "P:H:". Längd 124, bredd 65, höjd 84 cm.
Gammal men ej ursprunglig skiva. Lås saknas, skivan lagad.
Gammal men ej ursprunglig skiva/Old but not original stone top. .