KAFFEKANNA, av Nils Tornberg, Linköping 1788. Gustaviansk.
Cylindrisk på svängda bladfötter med dekor av girlander. På locket liggande blomsterkvist. Rakt trähandtag. Stämplar även på locket. Undertill lodangivelse 59 1/2 samt initialer. Höjd 24 cm, vikt 817 gram (inkl handtag).
Obetydliga bucklor på livet.
×
Logga in
Kunde inte logga in