Formpressad plywood, stoppad sits, rygg och armstöd klädda i svart skinn, svartlackerad metallfot.
Slitage, smärre skador.
Tidigare medarbetare på Nordiska Kompaniet, Stockholm, erhållen från NK Inredning, som sålde Eames licenstillverkade möbler på 1960-talet.