MATBORD OCH STOLAR, 6 st, Hans Olsen, Frem Røjle, Danmark 1950-60-tal.
Teak, runt bord och trebenta stolar med stoppad sits klädd i svart konstläder, inpassade i bordssargen. Brännstämplade och etikettmärkta. Bordets diameter 105 cm, längd inkl iläggsskiva i bordet 157,5 cm, höjd 73 cm.
Lätt bruksslitage.