Formpressad plywood av mahogny, benställning av bok, sitsen monterad med knappar för överdrag. Stämplad FH. Bredd 68 cm.
Smärre slitage.
Johan Møller Nielsen, "Wegner en dansk møbelkunstner", Gyldendal, 1965, modellen avbildad sid 82.
Modellen formgiven år 1948.