HANS J WEGNER, fåtölj, "Bamse", AP-stolen, Danmark sannolikt 1950-60-tal.
Stomme av ek och bok, klädd i brunt tyg. Stämpelmärkt Made in Denmark Designer: Hans J. Wegner A.P. STOLEN Copenhagen samt brickmärkt DANISH FURNITUREMAKERS CONTROL.
Klädseln med smärre skador, slitage.
Modellen formgiven år 1954.
×
Logga in
Kunde inte logga in