42
526977

SAARA HOPEA, kryddburkar, 8 st, Nuutajärvi, Notsjö, Finland 1950-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
3 000 SEK

Två större och sex mindre burkar med olikfärgade lock. Några etikettmärkta NUUTAJÄRVI NOTSJÖ 1793 SUOMI FINLAND. Höjd ca 9,5 och 13 cm.

Två burkar utan lock medföljer, tre lock med nagg, varav ett fastskruvat. (8)