Nr. | Föremål | Klubbat pris |
816 | CARL MALMSTEN, fåtölj med fotpall "Jättepaddan", O H Sjögren. | 9 000 SEK |
817 | CARL MALMSTEN, skrivbord "Cellulosa", utfört av möbelsnickare Erik Johansson, Eskilstuna. | 34 000 SEK |
818 | CARL MALMSTEN, satsbord, "Släden", sannolikt Åfors Möbelfabrik. | 8 000 SEK |
819 | CARL MALMSTEN, satsbord, tre delar, "Släden", Åfors Möbelfabrik, 1988, jubileumsutgåva. | 11 000 SEK |
820 | CARL MALMSTEN, skåp, Sverige 1958. | 20 000 SEK |
821 | KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, canapé, "Lustgården" ur serien "Paradiset" för Nordiska Kompaniets Triva-serie, 1950-60-tal. | 57 000 SEK |
822 | KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtöljer, ett par, "Stora Eva", ur serien Paradiset, NK:s Triva-serie, 1950-60-tal. | 60 000 SEK |
823 | STIG LINDBERG & DAVID ROSÉN, soffbord, Gustavsberg och Nordiska Kompaniet, 1960. | 9 000 SEK |
824 | KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtölj, "Stora Eva", ur serien Paradiset, NKs Triva-serie, 1950-60-tal. | 26 000 SEK |
825 | KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtölj, "Stora Eva", ur serien Paradiset, NKs Triva-serie, 1950-60-tal. | 36 000 SEK |
826 | G.A BERG, soffa, Stockholm 1936. | 3 000 SEK |
827 | VÄVNAD, "Täppan". Gobelängteknik, 118,5 x 81 cm, Signerad AB MMF. | 15 000 SEK |
828 | VÄVNAD. "Röd Crocus". Gobelängvariant. 33 x 61,5 cm. Signerad AB MMF AML. | 9 000 SEK |
829 | VÄVNAD. "Blå crocus". Gobelängvariant. 34 x 41 cm. Signerad AB MMF AML. | 4 500 SEK |
830 | VÄVNAD. "Brokiga fåglar". Gobelängvariant. 54,5 x 54 cm. Signerad MR. | 8 000 SEK |
831 | VÄVNAD. "Bandet". Gobelängvariant. 33 x 69,5 cm. Signerad AMF. | 9 000 SEK |
833 | DRAPERI. "Skära tulpaner". Rölakan. 249,5 x 163,5 cm. Signerat MMF. | 9 000 SEK |
834 | DRAPERIER, 1 par. "Röd S-bård". Inplock på linnebotten. 228 x 105 respektive 223 x 105,5 cm. Signerade MMF. | 12 000 SEK |
835 | DRAPERI. "Rågen". Inplock på linnebotten. 216 x 136 cm. Signerat AB MMF. | 18 000 SEK |
836 | DRAPERI. "Taraxacum". Gobelängteknik. 258 x 150,5 cm. Signerat MMF. | 19 000 SEK |
837 | DRAPERI. "Taraxacum". Gobelängteknik. 248,5 x 154,5 cm. Signerat AB MMF. | 17 000 SEK |
838 | SAMMETSMÅLNINGAR, 1 par. 73,5 x 120 cm vardera samt ca 8 cm omvik. Målade av Rudolf Gowenius omkring 1920-1930. | Återrop |
839 | BRODERI, på sammet. 76 x 101 cm. Komponerat och tillverkat av Anna Casparsson. | 8 000 SEK |
840 | VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 97 x 111,5 cm. Europa omkring 1900. Jugend. | Återrop |
841 | VÄVD TAPET. "Prinsessen og gullfuglene". Gobelängteknik. 141,5 x 231 cm. Signerad GM DNH (Gerhard Munthe, Den Norske Husflidsforening). | 40 000 SEK |
842 | VÄVD TAPET. "Karneval". Gobelängvariant. 227 x 153 cm. Signerad AB MMF MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). | 70 000 SEK |
843 | VÄVD TAPET. "Vindruvor". Gobelängvariant. 222 x 129,5 cm. Signerad AB MMF BS. | 65 000 SEK |
844 | VÄVD TAPET. "Arborescence". Gobelängteknik och "transparent väv". 162 x 117,5 cm. Komponerad av Jean Dubuffet, | 360 000 SEK |
845 | MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 341 x 198 cm. Signerad AB MMF BN. | 95 000 SEK |
846 | MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 224,5 x 154 cm. Signerad AB MMF BN. | 38 000 SEK |
847 | MATTA. "Spättan gul". Gobelängteknik. 253 x 150,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 30 000 SEK |
848 | MATTA. "Spättan blå". Gobelängteknik. 191,5 x 96,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 42 000 SEK |
849 | MATTA. "Tånga brun original". Gobelängteknik. 259,5 x 188 cm. Signerad AB MMF BN. | 60 000 SEK |
850 | MATTA. "Josefina, blå". Gobelängteknik. 331 x 238,5 cm. Signerad AB MMF MR. | 135 000 SEK |
851 | MATTA. "Park, blå och grön". Gobelängteknik. 305 x 306 cm. Signerad AB MMF BN. | 230 000 SEK |
852 | MATTA. "Rubirosa, röd". Gobelängteknik. 343,5 x 225 cm. Signerad AB MMF MR. | 80 000 SEK |
853 | MATTA. "Rubirosa, blå". Gobelängteknik. 343 x 224 cm. Signerad AB MMF MR. | 100 000 SEK |
854 | MATTA. "Rubirosa grön". Gobelängteknik. 247 x 172,5 cm. Signerad AB MMF MR. | 40 000 SEK |
855 | MATTA. "Rektangeln". Flossa. 284 x 148 cm varav drygt 11 cm på varje sida är blommönstrad flerfärgad slätväv. Signerad MMF. | 6 000 SEK |
856 | MATTA. Flossa. 265,5 x 167,5 cm. Möjligen Märtha Gahn. Sverige omkring 1930. | 6 000 SEK |
857 | MATTA. "Ängarna". Flossa. 206,5 x 154,5 cm. Signerad AB MMF. | 55 000 SEK |
858 | MATTA. "Ängarna". Flossa. 244,5 x 182 cm. Signerad AB MMF. | 42 000 SEK |
859 | MATTA. "Skriftlösa". Flossa. 308,5 x 210 cm. Signerad AB MMF. | 36 000 SEK |
860 | MATTA. "Örtagården". Flossa. 309 x 208 cm. Signerad AB MMF. | 75 000 SEK |
861 | MATTA. "Stråk". Flossa. 259,5 x 189,5 cm. Signerad AB MMF AF (AB Märta Måås-Fjetterström, Anna Ferrari). | 60 000 SEK |
862 | MATTA. Reliefflossa. 185 x 124,5 cm. Sverige omkring 1930. | 4 000 SEK |
863 | MATTA. "Vita spetsporten". Reliefflossa. 264 x 226 cm. Signerad AB MMF. | 26 000 SEK |
864 | MATTA. "Vita spetsporten". Reliefflossa. 260 x 154 cm. Signerad AB MMF. | 20 000 SEK |
865 | MATTA. Reliefflossa. 267 x 247,5 cm. Signerad AGS (Anna Greta Sjöqvist). | Återrop |
866 | MATTA. Reliefflossa. 219 x 142 cm. Sverige 1900-talets förra hälft. | 60 000 SEK |
867 | MATTA. Reliefflossa. 199,5 x 123,5 cm. Sverige 1900-talets förra hälft. | 13 000 SEK |
868 | MATTA. "Höstmattan". Rölakan. 351 x 224,5 cm. Signerad MMF. | 24 000 SEK |
869 | MATTA. "Höstmattan". Rölakan. 242 x 183 cm. Signerad AB MMF. | 14 000 SEK |
870 | MATTA. Rölakan. 355 x 206,5 cm. Sverige omkring 1920. | 8 000 SEK |
871 | MATTA. "Grön äng". Rölakan. 304 x 202,5 cm. Signerad AB MMF. | 65 000 SEK |
872 | MATTA. "Röd Grön Äng". Rölakan. 186,5 x 121,5 cm. Signerad AB MMF. | 22 000 SEK |
873 | MATTA. "Röda åttan". Rölakan. 298,5 x 207 cm. Signerad MMF. | 75 000 SEK |
874 | MATTA. Rölakan. 429 x 149 cm. Sverige omkring 1930. Art deco. | 30 000 SEK |
875 | MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 347,5 x 220,5 cm. Signerad AB MMF. | 80 000 SEK |
876 | MATTA. "Blå heden". Rölakan. 334 x 234,5 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström). | 38 000 SEK |
877 | MATTA. "Rutmattan". Rölakan. 294,5 x 207,5 cm. Signerad MMF. | 34 000 SEK |
878 | MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 263,5 x 160 cm. Signerad AB MMF. | 24 000 SEK |
879 | MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 300 x 202 cm. Signerad AB MMF. | 95 000 SEK |
880 | MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 180,5 x 132,5 cm. Signerad AB MMF. | 15 000 SEK |
881 | MATTA. "Vita Rutmattan". Rölakan. 301 x 205,5 cm. Signerad AB MMF. | 46 000 SEK |
882 | MATTA. "Blå Plump". Rölakan. 246,5 x 163 cm. Signerad AB MMF. | 85 000 SEK |
883 | MATTA. Rölakan. 228,5 x 144 cm. Signerad LJ. Sverige 1930-40-tal. | 22 000 SEK |
884 | MATTA. "Salerno grå" ("Kristianstad"). Rölakan. 251,5 x 153 cm. Signerad AB MMF BN. | 65 000 SEK |
885 | MATTA. "Salerno mörk med enkel bård". Rölakan. 205,5 x 148,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 60 000 SEK |
886 | MATTA. Rölakan. 234,5 x 183,5 cm. Möjligen Elsa Gullberg. Sverige omkring 1940-50-tal. | 7 000 SEK |
887 | MATTA. "Schackrutan brun". Rölakan. 259,5 x 206,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 85 000 SEK |
888 | MATTA. "Falurutan, röd". Rölakan. 238 x 170,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 130 000 SEK |
889 | MATTA. Rölakan. 396 x 301 cm. Signerad TPB (Textilatelier Polly Björkman). | 47 000 SEK |
890 | MATTA. "Viggen". Rölakan. 292 x 210,5 cm. Signerad SH BK. | 42 000 SEK |
891 | MATTA. Rölakan. 297,5 x 183 cm. Sverige omkring 1950. | Återrop |
892 | MATTA. Rölakan. 296 x 193,5 cm. Sverige omkring 1950. | 32 000 SEK |
893 | MATTA. Rölakan. 239 x 160 cm. Sverige omkring 1900-talets mitt. | 7 000 SEK |
894 | MATTA. Rölakan. 283 x 190 cm. Signerad KH MS. Sverige 1900-talets mitt. | 6 000 SEK |
895 | MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 264 x 180,5 cm. Signerad BK SH. | 40 000 SEK |
896 | MATTA. Rölakan. 224,5 x 139,5 cm. Signerad I.H-K. | 6 000 SEK |
897 | MATTA. Rölakan. 293,5 x 189 cm. Otydlig signatur. Sverige omkring 1950. | 26 000 SEK |
898 | MATTA. “Indiansommar”. Rölakan och gobelängteknik. 253,5 x 148,5 cm. Signerad AÖ. | 32 000 SEK |
899 | MATTA. "Michoacán". Rölakan. 252,5 x 170,5 cm. Signerad KLH MN SC ID. | 85 000 SEK |
900 | MATTA. Rölakan. 702,5 x 201 cm. Signerad AÖ och broderat A ÖSTERBERG (Agda Ö.). Sverige 1956. | 105 000 SEK |
901 | MATTA. Rölakan. 247 x 164 cm. Sverige 1950-1960-tal. Möjligen komponerad av Ingrid Dessau. | 34 000 SEK |
902 | MATTA. Rölakan. 252,5 x 165 cm. Signerad JLH ID. Sverige omkring 1950-60-tal. | 8 000 SEK |
903 | MATTA. Rölakan. 202 x 138 cm. Signerad JLH MM. | 6 000 SEK |
904 | MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 305 x 230 cm. Troligen Elsa Gullberg. Sverige omkring 1950-60-tal. | 40 000 SEK |
905 | MATTA. Rölakan. 141,5 x 165,5 cm. Sverige 1950-60-tal. Signerad MD/IvD?. | 6 000 SEK |
906 | MATTA. Rölakan. 356 x 242,5 cm. Sverige 1940-60-tal. | 14 000 SEK |
907 | MATTA. Rölakan. 215,5 x 124,5 cm. Sverige omkring 1960. | 15 000 SEK |
908 | MATTA. Rölakan. 240 x 160 cm. Signerad JLH IMV (Jönköpings Läns Hemslöjd, Inga-Mi Varneus Rydgren). Omkring 1960. | 24 000 SEK |
909 | MATTA. "Spice Hall". Rölakan. 244 x 170 cm. Signerad JJ och A (Judith Johansson, väverskan Anna Johansson). | 8 500 SEK |
910 | MATTA. "Slagrutan". Rölakan. 234 x 158,5 cm. Signerad AB MMF MW. | 34 000 SEK |
911 | MATTA. Rölakan. 237,5 x 167,5 cm. Sverige omkring 1960-70-talet. Troligen komponerad av Ingrid Dessau. | 32 000 SEK |
912 | MATTA. Rölakan. 205 x 141,5 cm. Signerad Brita Grahn. | 10 000 SEK |
913 | MATTA. Rölakan. 295,5 x 216 cm. Signerad KB (Kerstin Butler). | 55 000 SEK |
914 | MATTA. Rölakan. 200 x 199,5 cm. Signerad KJ KH (Karin Jönsson, Klockargårdens Hemslöjd). Sverige 1960-tal. | 30 000 SEK |
915 | MATTA. Rölakan. 204,5 x 169 cm. Signerad BG (sannolikt Brita Grahn). Sverige omkring 1960-70. | 8 000 SEK |
916 | MATTA. "Violetta gul". Tät rya. 215 x 152,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 30 000 SEK |