Norge omkring 1900. Polykrom sagoscen som visar prinsen och prinsessan ridande på var sin häst samt trollkärringen som lockar ut dem i skogen med hjälp av guldfåglar.
Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar. Möjligen mindre lagningar.
Den norske konstnären Gerhard Munthe (1849-1929).