Betsad och oljad furu, smidda beslag, hög rygg.
Slitage, en med smärre skador, dynor saknas. (4)
Christian Björk, Thomas Ekström, Eric Ericson, "Axel Einar Hjorth Möbelarkitekt", Signum 2009. Se bild sid 130.
Modellen formgiven år 1932 och marknadsfördes som "sportstugemöbel".