780
519857

JOHANNES DAHL, kolonn, Näfveqvarns Bruk, 1920-tal.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 740 - 2 620 EUR
1 830 - 2 740 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Svartmålat gjutjärn, cylindrisk med reliefdekor av zodiakens tecken. Höjd 95 cm, total höjd ca 165 cm inkl betongpostament och solur.

Slitage, postamentet fastmurat, den övre delen av soluret senare kompletterad.

Christian Björk, "Näfveqvarns Bruk - konstnärer och arkitekter till industrin", Orosdi-Back Förlag 2013. Se sid 54-57.

Modellen formgiven år 1921. På Världsutställningen i Paris år 1925 tilldelades Dahl en silvermedalj för solvisaren.