Förgylld brons och elfenben, dansande kvinna, på sockel av onyx, stämpelmärkt i bronsen FUGÈRE samt 4998. Höjd inkl sockel 42,8 cm.
Delvis något gulnad, ett ben något löst.
Nuvarande ägares mor fick skulpturen i gåva då hon bodde i Storbritannien i mitten av 1950-talet.