Madeleine Pyk – en samling F769
380
522206

KARL LINDEBERG/ ALF WALLANDER, bordsarmatur, Kosta 1908-14, jugend.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 490 - 11 900 EUR
10 900 - 13 600 USD
Klubbat pris
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Överfång, välvd kupa med profilerad kant på närmast balusterformad fot, etsad dekor av liljeväxter i rosarött mot matt ofärgad och grön fond. Kupan vilar på en tredelad hållare i brons med reliefdekor av flygfän. Kupa och fot signerade KL Kosta. Höjd 55,5 cm.

Kupan med kantnagg.

Nationalmuseum, Svenskt Jugendglas, Stockholm 1980-81, katalog nr 440. Jämför katalognummer 91, sid 33.

Karl Lindeberg efter förlaga av Alf Wallander, Kosta 1908-14.

På Stockholmsutställningen 1909 samt på Baltiska utställningen i Malmö 1914 visades lampor i denna genre.

Karl Lindeberg utbildade sig till glasmålare och etsare i Böhmen 1900-04. Mellan åren 1904-07 arbetade han på Sandviks glasbruk och 1907 anställdes han på Kosta, där han samma år blev föreståndare för etsarverkstaden. Han arbetade på Kosta fram till sin död 1931. Karl Lindeberg etsade även glas efter Alf Wallanders förlagor.

Konstnären Alf Wallander var mångsysslare. Han formgav konsthantverk som keramik, glas, möbler, textilier, bokband och även metallarbeten. Han knöts till Rörstrand 1895 inför Stockholmsutställningen 1897 då jugendporslin i underglasyr visades. Kosta engagerade Wallander 1908-09 inför Stockholmsutställningen 1909 samt sporadiskt fram till 1912. Samtidigt anställde Reijmyre glasbruk Wallander 1908 och där arbetade han fram till sin död 1914.