Marin med segelfartyg - motiv från Öresund
Signerad C.F. Swensson och daterad 1893. Uppfodrad duk 84,5 x 147 cm.
Nordén Auktioner, Stockholm, maj 1996, kat nr 174.
Privatsamling (inköpt på auktionen ovan).