BÄGARE, av Petter Eneroth, Stockholm 1778. Rokoko.
Delvis förgylld, på fot med svängda knäckar, dekor av vågband, stämplad lambrequin samt svisselerade rocailler, undertill graverad lodangivelse 26 1/4. Höjd 18 cm, vikt 348 gram.
×
Logga in
Kunde inte logga in