Sexpassformat ställ på musselformade fötter. Två slipade glasflaskor. Två sockerbössor samt två kryddbössor, släta med graverade och perforerade lock. Stämplat vapen. Höjd 20,5 cm, total vikt (utan glasen) 1 430 gram.
En kryddbössa med liten lagning i strölocket.
Stämplat vapen för adliga ätten Lorichs nr. 2172. F.L trol. Fredrik Otto 1752-1824.