Delvis förgylld, tre kulfötter och tumgrepp i form av frökapslar, locket med graverade barockblommor, infälld minnesmedalj samt inskription: CHRISTINA HANS DOTER ANNO 1678. I botten minnesmedalj. Höjd 15,5 cm, vikt 758 gram.
Liten lagning vid tumgreppet.