745
458929

DRYCKESKANNA, av Jacob Garnier, Stockholm (verksam 1657-1659). Barock.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 420 - 5 300 EUR
4 550 - 5 460 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Delvis förgylld, cylindrisk på tre fruktornerade kulfötter med bladanfanger, plant lock med driven och ciselerad lockplatta med motiv av Maria bebådelse. På livet graverad minnesinskription från 1700-talet, undertill graverad numrering och lodangivelse N2 95 1/2 l samt stämplat monogram under krona. Höjd 19 cm, vikt 1 265 gram.

Livet med spår efter ilödd snås.

Proveniens

Carl Robert Lamm, Näsby, Uppland no 197.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

258. Uno Åhrén, golvlampa, modell "448", Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1930.
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Budhistorik
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
Aktuellt bud:
46 000 SEK