Invändig förgyllning. Släta, bukiga med uppsvängda handtag och på locket liggande kvist med pumpa. Graverade monogram under adlig krona. Troligen för adliga ätten Coyet. Kaffekannans höjd 21 cm, total vikt 2 830 gram. (5)
Kaffekannan med två bucklor.