VÄGGPENDYL, av Jonas Cederlund, Stockholm. Empire, 1800-talets början.
Snidat, förgyllt och bronserat foder. Vitlackerad urtavla märkt "Jon Cederlund Stockholm" (urmakare i Stockholm 1799-1825). Örn uppbärande urhus på sina vingar. Krönande Zeus-figur. Höjd 86 cm, bredd 45 cm. Nyckel och pendel medföljer. Nyckel finns.
×
Logga in
Kunde inte logga in