Sköldpaddsimitation och förgylld brons. Urtavla med emaljerade siffror. Dekor med fågel, rocailler samt krönande putto. Urverk märkt "Jolin a Orléans" (fransk urmakare på 1700-talet). Total höjd 91 cm, bredd 34 cm. Pendel och nyckel medföljer.
Renoverad, slitage. Ej funktionstestad.