Förgylld och bronserad. Rikt skuren dekor med pärlstav, kärve och räfflad medaljong. Signerad IÅ, med Stockholms hallstämpel 17??. Höjd 138 cm, bredd 53 cm.
Spegelmakare. En av Sveriges mest framstående och produktiva spegelmakare. Arbetade främst i rokokons och den gustavianska formspråket.