Förgylld och bronserad. Dekor med sköld, kärve, festong samt pärlstav. Signerad "NM" samt Stockholms Hallstämpel 17??. Höjd 145, bredd 54,5 cm.
Kompletterad.
Hovspegelmakare. Han var även utbildad inom glassliperi. Startade eget och fick privilegier på spegelfabrik 1754. Kunglig hovspegelmakare utnämndes han till 1769 samt blev ledamot i Hall och manufakturrätten i Stockholm.