STOLAR, tio stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Transition rokoko/gustavianska.
Gulmålade. Genombruten rygg med balusterbricka. Raka ben. Lös stoppad sits. H-kryss. Två stycken signerade ILG (Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800) samt med Stockholms stolmakareämbetes sigill.
×
Logga in
Kunde inte logga in