KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, tidigt 1800-tal.
Förgyllt och grönpatinerat. Skiva av trä målad i porfyrimitation. Halvrunt. Snidade ben med lejonhuvuden och tassfötter. Längd 86,5, bredd 43,5, höjd 89 cm.
Senare skiva.
×
Logga in
Kunde inte logga in