408
458394

KONSOLBORD, av Pehr Ljung (1743-1819), bildhuggare i Stockhom. Gustavianskt.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 730 - 3 640 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Förgyllt och bronserat. Skiva av vit carraramarmor. Snidad dekor av lagerkvistar och räfflad medaljong. Signerat "P: LJUNG". Längd 90, bredd 39,5, höjd 79 cm.

Förminskat, senare skiva.

Proveniens

Skådespelaren Svante Hedin (1822-1896), dessförinnan hans föräldrar och därefter justitierådet Carl Rutger Teodor Wijkander (1850-1925) som 1896 beställde en ny marmorskiva. Med transportetikett: professor Lamm Göteborg.

Ornamentsbildhuggare verksam i Stockholm. Professor vid konstakademin 1780. Utförde både möbler och speglar. Arbetade med inredningar vid kungliga slottet för Hedvig Elisabet Charlottas våning, Haga paviljongen. Arbetade med predikstolen i Adolf Fredriks kyrka i Stockholm. Han snidade gärna dekorelement i form av pärlstav, lagerstav, bandrosett, spiralband. Arbetade främst i gustaviansk stil.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

336. Erik Tidstrand, taklampor, ett par, modell "29423", Nordiska Kompaniet, 1930-40-tal.
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Budhistorik
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
Aktuellt bud:
46 000 SEK