Fanerat med mahogny, lönn och amarant. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Inläggningar av rosettupphängda medaljonger. Längd 51,5, bredd 35, höjd 77 cm. Nyckel medföljer.
Ämbetsmästare 1773. Utförde främst gustavianska möbler sign IHS.