"Utsigt af Stockholm, tagen från Mose backe (en höjd å Södermalm)"
Signerad J. Fred. Martin del. Akvarellerad konturetsning 46,5 x 72,5 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.
Hans Frölich, "Bröderna Elias och Johan Fredrik Martins gravyrer", 1939, upptagen i den beskrivande förteckningen, kat nr 163, sid 225.