"Gustaf III" (1746-1792)
Signerad E.M fect. och daterad 1779. Punktgravyr 13 x 10 cm. Samtida förgylld och bronserad ram krönt av Vasakärven.
Hans Frölich, "Bröderna Elias och Johan Fredrik Martins gravyrer", 1939, kat nr 1, avbildad pl 26, sid 40-41.
Gravyren utförd efter Alexander Roslins porträtt från år 1775 i Nationalmuseums samlingar, Stockholm. (NM 1012)