Stående s.k. fat lady, elegant hovdam. Klädd i draperad lång klänning, händerna instuckna i vida ärmar, håret uppsatt i chignon, rester av röda och svarta färgpigment. Höjd 40 cm.
Skador.
A xerox copy of the Oxford Thermoluminescence Analysis Report, Sample no C107w41, signed by Doreen Stoneham, 10 July 2007, accompanies the lot.