Vinröd botten med stor polykrom medaljong samt mindre medaljonger, hörnornament, blom- och palmettslingor. Bred mörkblå huvudbård med blomställningar och ranka. Yttre sekundärbården med inskription: YESD-
BINESH.
Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar varav en något stel, smärre malskador, lagningar. Långsidorna med trampveck.