Polykrom palatsinteriör med shah på tron och uppvaktning samt inskriptioner. Bred huvudbård med djur, fåglar och blommande träd.
Ställvis något slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar och fällningar. Baksidan med smärre malskador, långsidorna med trampveck, kortsidorna med påsatt band.