Ljust terrakottafärgad botten med polykromt heratimönster, stor medaljong och hörnornament. Mörkbrun huvudbård med palmett-, arabesk-, blom- och granatäppelrankor.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, något ställvis mer blekt, smärre trampveck och skador, malskador. Något skadade sidor.