Rödmelerad botten med stort polykromt spaljé- och blommönster. Mörkblå huvudbård med stora palmett- och blomrankor samt granatäpplen.
Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar, smärre fällningar och skador, obetydliga malskador och lagningar. Långsidorna med smärre trampveck.