Rödmelerad botten med ramverk och medaljong med polykromt heratimönster på mörkblå botten. Rödmelerad huvudbård med palmett-, granatäppel- och blomrankor.
Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, fälld, trampveck, smärre skador och hål, malskador. Skadade sidor.