Kamelhårsfärgad botten med polykroma blommande träd, apor, rävar, fåglar, nisch och i mitten sittande Dervisch med skål och käpp. Bred vinröd huvudbård med fåglar, blom- och palmettrankor samt i hörnen porträttmedaljonger.
Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, obetydliga lagningar. Långsidorna med trampveck.