Blå spegel med blomstermedaljong, ströblommor och hörnornament i benvitt, kamelhårsfärg och olika blå nyanser. Benvit huvudbård med blomranka.
Möjligen ändrad. Ställvis något slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar. Kortsidornas slätväv med klister.
Nuvarande ägarens farfar, Harald Undén, direktör på Schell ca 1920-35.
Jämför Larsson jr, Lennart: Mattor från Kina, Sinkiang och Tibet, Stockholm/Uddevalla 1985, färgplansch sid 134 överst till vänster.