Rödmelerad botten med polykrom blomstermedaljong, blommor, blomvaser och -urnor. Bred mörkblå huvudbård med buketter, blommande träd, blommor och vaser.
Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar. Sidorna med trampveck och smärre skador, ett hörn något skadat.