Brunröd botten med polykrom medaljong, hörnornament, palmett-, arabesk- och blomslingor. Ljusgrönmelerad huvudbård med blom- och palmettrankor. Ca 900.000 knutar per kvadratmeter.
Obetydligt slitage, smärre fläckar. Långsidorna med smärre trampveck och skador.
Inköpt 1965-70.